otvorené: 09:00 - 21:00 en

Noc výskumníkov

Dátum aktuality:

Festival vedy Európska noc výskumníkov je najväčšou celoeurópskou iniciatívou zameranou na popularizáciu výskumu a inovácií.

 

Tento rok nás čaká už 17. ročník podujatia. Prípravy nadchádzajúceho ročníka sú v plnom prúde a my sa už nevieme dočkať!

 

V Košiciach budete môcť preskúmať fascinujúci svet molekúl, uvidíte ukážky programovania robotického ramena, navštívite prenosné planetárium ASTRO SHOW. Budeme môcť absolvovať interaktívne psychologické kvízy, alebo spoznať dôležitosť a možnosti úpravy vody. Mikroroboti v akcii Vám umožnia uchopiť a preniesť bunku na želané miesto. Hojne zastúpené budú exponáty živých zvierat – plazov, jašterov a rýb členov AQUA TERRA KLUBU košickej veteriny. Vedci zo Žilinskej univerzity predstavia súčasný rozmach dronov a ich využitie v praxi. Výskumníci z UPJŠ Vás vezmú na cestu do vnútra atómu, predstavia Vám častice, ako sú kvarky, elektróny, tajomné neutrína…  Vo vedeckom stánku „Magnetická kvapalina“ spoznáte princípy magnetických javov pomocou hier, experimentov, či exponátov. Zároveň Vás čaká množstvo fyzikálnych a chemických experimentov. Súčasťou podujatia budú aj zaujímavé technologické exponáty.

 

Európska noc výskumníkov s hlavnými témami umelej inteligencie a vody opäť aj v Košiciach

 

Aj tento rok sa posledný septembrový piatok, 29. 9. 2023, pripojí päť slovenských miest k najväčšiemu vedecko-popularizačnému podujatiu v Európe. Bratislava, Košice, Banská Bystrica, Žilina a Poprad sa opäť na jeden deň ponoria do tajov vedy. Mladým i starším bádateľom prinesú už v rámci 17. ročníka Európskej noci výskumníkov zážitok s vedeckými objavmi, inováciami i ľuďmi, ktorí za nimi stoja. Tento ročník je zameraný na dve nosné témy v podobe umelej inteligencie a vody. O týchto aj iných témach sa návštevníci podujatia dozvedia vo viac ako 60 vedeckých stánkoch v OC Optima Košice.

 

Najrôznejšie úlohy, praktické ukážky, poučné prednášky, zábavné hlavolamy či fascinujúce pokusy, to všetko je pripravené pre návštevníkov Európskej noci výskumníkov už tento piatok. Festival vedy sa uskutoční v tento deň paralelne v 25 európskych krajinách vrátane Slovenska. „Za posledný rok sme boli svedkami masívneho nástupu umelej inteligencie do bežného života. Je to výsledok rokov vedeckej práce, ktorú sme chceli tento rok našim návštevníkom viac priblížiť,“ objasňuje jednu z hlavných tém podujatia Ľubomír Bilský, riaditeľ o. z. Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity (SOVVA), ktorá Európsku noc výskumníkov spoločne s partnermi  Slovenská akadémia vied (SAV), Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) a Euractiv organizuje.

 

Druhou hlavnou témou tohto ročníka je voda. „Voda sa celosvetovo stáva kľúčovou surovinou. Jej nedostatok má katastrofické následky, a aj preto sme sa rozhodli venovať jej väčší priestor,“ vysvetľuje Ľ. Bilský. Návštevníci OC Optima v Košiciach budú môcť spoznať napríklad dôležitosť a možnosti úpravy vody. Veľkým lákadlom pre malých i veľkých objaviteľov bude určite aj mobilné planetárium ASTRO SHOW.

 

Zastúpenie na Európskej noci výskumníkov bude mať aj téma umelej inteligencie. Návštevníci dostanú odpovede na otázky, ako stroje vidia svet, či majú svoj mozog alebo či vedia myslieť. „Ako vystrihnutí zo stránok sci-fi románu znejú mikroroboti, ktorí návštevníkom umožnia uchopiť a preniesť bunku na iné miesto,“ pozýva Ľ. Bilský.

 

Detailný program Európskej noci výskumníkov 2023 v Košiciach, ako aj v iných mestách nájdete zverejnený na www.nocvyskumnikov.sk.

 

viac info na www.nocvyskumnikov.sk